“Facebook”“Twitter”

Faculty & Staff

Administration

NAME POSITION
Elvira Hurley Principal
Kendra Parris Asst. Principal/Athletic Director
Ashley Campbell Dean of Students
Dr. Lori Greeson Instructional Coach
Lucinda Comer Instructional Coach
COUNSELING SUPPORTING STAFF
Gloria Brooks Counselor
Alison Knight F.A.C.E.S
Angie Brown Hearing& Vision
Skylar Bruha Speech
Whitney Medlin Speech
Laura Beer School Pssychologist
Connor McFarlin Social Worker
6TH GRADE TEACHERS
Laura Harpold English Language Arts
Lauren Hernandez English Language Arts
Amber Doyle Social Studies
Jackie Coleman Social Studies
Renee Charrier-Willis Math
Sarah Porath Math
Mitchell Saffle Science
7th GRADE TEACHERS
Charles Bailes English Language Arts
Mackenzie Price English Language Arts
Sara Saunders Math
Miranda McCullough Math
Melissa Halstead Science
Alyce Edwards Social Studies
Sean Bryon Social Studies
8th GRADE TEACHERS
Melanie Remp American History
Matha Yang English Language Arts
Kachina Mickeletto English Language Arts
Ashlee Espinoza Math
Julissa Flanders Math
Michael Clark Science
ELECTIVE TEACHERS
Madalyn McNally Art
Erica Seago Band & Orchestra
Loretta Shields Computer Technology
Kassidy Messbarger Physical Education
Stephan Gordon GYM/ Instructional Aid
Lynn Syler Spanish
William Brame Theater
Sydney Simpson Vocal Music
SPECIAL SERVICES/ ED. SPED
Irina Eccles English as a Second Language (ESL)
Jonathan Hyde Gifted
Lakisha Piper Life Skills
Bridgette Stevens Life Skills/ Paraprofessional
Debbie Carter Paraprofessional
Debra Harris Paraprofessional
Stefanie Boice Special EducationTeacher
Sara Bailey Special Education Teacher
Heidi Prokop Special Education Teacher
Amy Sue Douglass Special Education Teacher
Debra Zayas Special Education Teacher
Kelly Meyer Special EducationTeacher
John Matos-Villa English as a Second Language (ESL)
Matthews Mortenson Diploma Plus
SUPPORT STAFF
Melanie Callahan Attendance Clerk/Registrar
Michael Saunders In School Suspension (ISS)
Leontra Foreman In School Suspension  (ISS)
Krystal Saunders Instructional Aide
Marianne Airington Librarian
Shawna Defries Librarian Aide
Nurse
Susie Bryan Principals Administrative Asst.
Lois Lewis Treasurer
Officer Golubski School Resource Officer
Rufus Parker STS/ OCP Monitor
CUSTODIAL STAFF
Charles Davis Lead Custodian
David Fuel Custodian
Ernest Bowie Custodian
Rich Elkins Custodian
John Cornish Custodian
Jermaine Hooks Custodian
CAFETERIA STAFF
Annette Murphy Cafeteria Manager
KeAnna Brand Cafeteria
Carrie Buckner Cafeteria
Lisa Jacobs Cafeteria
Marjorie Pilcher Cafeteria
Ralph Winters Cafeteria